USPRAWIEDLIWIAJĄCA WIARA

Usprawiedliwienie i sprawiedliwość przychodzą tylko przez wiarę. Jestem zbawiony przez wiarę, usprawiedliwiony przez wiarę i zachowany przez wiarę w krew Chrystusa. To jest fundamentem ewangelii. Ale nie każda wiara jest wiarą usprawiedliwiającą. Biblia wyraźnie mówi o dwóch rodzajach wiary: jednej, która usprawiedliwia i drugiej, która nie ma wartości ? wiara, którą mają nawet demony.

W Księdze Dziejów Apostolskich jest zapisane, że Szymon czarnoksiężnik ?uwierzył?, ale jego wiara nie była tą usprawiedliwiającą. ?Szymon również uwierzył: i … został ochrzczony? (Dz. Ap. 8:13). Szymon zaoferował Piotrowi pieniądze, żeby nabyć moc Ducha Świętego, ale Piotr odpowiedział: ?Widzę bowiem, żeś pogrążony w gorzkiej żółci i w więzach nieprawości? (w. 23). Mówił w ten sposób: ?Twoje serce jest nadal związane grzechem.?

Piotr powiedział Szymonowi, że bez pokuty zginie on i jego pieniądze. Szymon rzeczywiście uwierzył, ale nie stał się sprawiedliwością Bożą w Chrystusie. Jego wiara nie była wiarą usprawiedliwiającą, taką, która oczyszcza serce i przynosi sprawiedliwość Chrystusową.

Pismo powiada, że wielu ludzi ?uwierzyło [w Jezusa]? … kiedy widzieli cuda, które czynił. Ale Jezus nie ufał im … bo On wiedział co było w człowieku? (Jana 2:23-25). Ci ludzie mieli wiarę w Chrystusa, ale to nie była wiara tych, którzy otrzymali ?moc, aby się stać synami Bożymi? (1:12).Usprawiedliwiająca wiara jest to coś więcej niż zgoda; ona robi coś więcej niż tylko uznanie Boga. Jakub argumentował: ?Ty wierzysz, że jest jeden Bóg; dobrze czynisz: demony również wierzą i drżą? (Jakuba 2:9). Jakub mówił tu o martwej, tymczasowej wierze, a nie wiecznej. Jezus ostrzegał przed taką wiarą mówiąc, że niektórzy wierzą przez jakiś czas, ?[ale] nie mają korzenia … i w czasie pokusy odpadają? (Łukasz 8:13).

Ale jest też usprawiedliwiająca wiara, która ?oczyszcza serce? (zobacz Dz. Ap. 15:9) i ?wierzy ku usprawiedliwieniu? (Rzymian 10:10).

Żeby wiara była usprawiedliwiająca, to musi jej towarzyszyć pragnienie posłuszeństwa i wierności Bogu. Ten rodzaj wiary zawiera życiodajną siłę, zasadę wiecznego posłuszeństwa i miłości do Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.