Jajko czy kura?

Minęły kolejne Święta Wielkiej Nocy. Dla niektórych to pierwsze święta podczas, których zastanawiali się nad śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. A dla innych to kolejne bezrefleksyjne dni, które spędzili przed telewizorem lub syto zastawionym stołem. Niezależnie od tego jak spędzaliśmy te dni, każdy znas mógł się zetknąć z coroczną debatą filozoficzną na temat: „Co było pierwsze, jajko czy kura?”. Odkąd pamiętam w przeddzień świąt Wielkanocnych w mediach zaczynają się rozważania w tym temacie. Zazwyczaj wiele mądrych głów stara się przekonać do swojej teorii. I tak od jednych słyszymy, że to na pewno jajo było pierwsze, drudzy wysnuwają wnioski podparte wieloma argumentami, że to kura musiała być pierwsza. Jeszcze inni z przekorą i humorem wtrącają, że pierwszy był na pewno kogut. I tak mija kolejny rok, a zgody w temacie jak nie było tak nie ma. Pomyślałem więc, że zadam to samo pytanie mojej siedmioletniej córce i muszę bez skromności przyznać, że to był dobry pomysł. Hania pochwili zastanowienia, bez cienia wątpliwości odpowiedziała: „Co to zapytanie, przecież to oczywiste, że kura była pierwsza, ponieważ Pan Bóg stworzył kurę!”. Czy może być bardziej prosta i oczywista odpowiedź? Dla mnie osobiście nie ma lepszej odpowiedzi, a to dlatego, że tak mówi Słowo Boże. Już na pierwszej stronie Biblii czytamy:

„Potem Bóg powiedział: Niech wody hojnie wydadzą żywe istoty, a ptactwo niech lata nad ziemią, pod firmamentem nieba. I Bóg stworzył wielkie wieloryby i wszelkie pływające istoty żywe, które hojnie wydały wody, według ich rodzaju oraz wszelkie ptactwo skrzydlate według jego rodzaju. I Bóg widział, że to było dobre. Bóg błogosławił je, mówiąc: Bądźcie płodne i rozmnażajcie się, i wypełniajcie wody morskie, a ptactwo niech się rozmnaża na ziemi. I nastał wieczór i poranek, dzień piąty. Bóg powiedział też: Niech ziemia wyda istoty żywe według swego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i zwierzęta ziemi według swego rodzaju. I tak się stało. I Bóg uczynił zwierzęta ziemi według swego rodzaju i bydło według swego rodzaju, i wszelkie zwierzęta, które pełzają po ziemi według swego rodzaju. I Bóg widział, że to było dobre.”

Biblia, Księga Rodzaju 1, 20-25

Zachęcam Cię teraz drogi czytelniku, abyś odrobił zaległe zadanie domowe. Jeszcze dziś weź Biblię do ręki lub znajdź ją w internecie i przeczytaj na pierwszych stronach o dziele stworzenia ziemi i wszystkiego co na niej jest. A potem pójdź na spacer najlepiej do parku lub do lasu, spójrz na drzewa, trawę, posłuchaj śpiewu ptaków i zastanów się czy to wszystko może być dziełem przypadku? Modlę się i żyje nadzieją, że i Ty niebawem będziesz mógł stanowczo odpowiedzieć:

PIERWSZA BYŁA KURA, PONIEWAŻ STWORZYŁ JĄ BÓG!

“Godzien jesteś Panie, wziąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ ty stworzyłeś wszystko i z twojej woli trwa i zostało stworzone.” Biblia, Objawienie św. Jana 4,11

P. N.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.